Project CARS PS4 Help - Polish


Pomoc

Centrala wyścigów

Centrala wyścigów to miejsce, które umożliwia dostęp do wszystkich funkcji gry Project CARS. Elementy gry są podzielone według kategorii: Kariera, Pojedynczo, Online i Strefa kierowcy w zakładce Graj; oraz Mój garaż, Mój profil, osobiste preferencje oraz dodatki w zakładce Strona główna. 

GRAJ

Tu rozpoczynasz nową karierę albo wczytujesz wcześniejszy zapis (dostępnych jest maksymalnie dziesięć pól zapisu). Można również kontynuować bieżącą rozgrywkę. 

Weekend wyścigowy umożliwia tworzenie własnych wyścigów dla pojedynczego gracza i zapewnia pełną kontrolę m.in. nad wyborem toru i pojazdu, warunkami pogodowymi i sesjami przedwyścigowymi - wszystkie powyższe elementy są odblokowane już na samym początku. Można również skorzystać z Treningu, aby lepiej zaznajomić się z torem w spokojnych warunkach, bez konieczności rywalizacji z przeciwnikami. 

W rozgrywce online każdy ma szansę dowieść swoich umiejętności w rywalizacji ze znajomymi oraz graczami z całego świata. Wyszukaj konkretny wyścig i dołącz do kolejnej dostępnej gry albo stwórz własne zawody - wybór należy do Ciebie. 

Strefa kierowcy to miejsce łączące wszystkich graczy Project CARS - bierz udział w regularnie organizowanych wyścigach społecznościowych, a dzięki nim zyskasz sławę i szansę na zdobycie nagród rzeczowych. Możesz również rzucić wyzwanie innym graczom w Próbie czasowej. Chcesz sprawdzić, w jaki sposób określony gracz ustanowił tak niesamowity czas? Aby odkryć tę tajemnicę i sposób na poprawę własnej jazdy, wystarczy pobrać ducha! 

STRONA GŁÓWNA

W tym miejscu masz dostęp do garażu i samochodów, a także możesz zapoznać się z dodatkowymi informacjami, robić zdjęcia i tworzyć konfiguracje tuningowe. 

Można również przejść do Profilu strefy kierowcy, który monitoruje twoją grę i ulubione elementy, śledzi postępy w karierze i zachowuje najważniejsze nagrania i momenty. 

Założeniem gry Project CARS jest przystępność dla każdego użytkownika. Wybierając Opcje i pomoc możesz w pełni dostosować parametry rozgrywki i dowolnie spersonalizować ją pod kątem własnego poziomu umiejętności oraz preferencji. To właśnie tutaj skorzystałeś z niniejszej funkcji pomocy. Jeżeli wciąż potrzebujesz wskazówek, zapoznaj się z innymi materiałami znajdującymi się w tym miejscu! ;-) 

W PlayStation®Storemożna odkrywać nowe dodatki wzbogacające grę Project CARS - legendarne samochody, kolejne tory, aktualizacje sugerowane przez graczy oraz nowe, ciekawe funkcje! 

 

Kariera

ROZPOCZĘCIE KARIERY

Kariera w grze Project CARS opiera się na doświadczeniach prawdziwych kierowców wyścigowych. Rozpocznij od stworzenia osoby, w którą chcesz się wcielić. Wybierz imię i nazwisko, profil w mediach społecznościowych, narodowość i preferowany numer samochodu. 

Następnie należy wybrać Punkt startowy kariery. W Project CARS występują trzy cele historyczne, inspirowane dokonaniami z przeszłości i karierami legendarnych kierowców wyścigowych. 

-        Cel „Od zera do bohatera” polega na zdobyciu Mistrzostwa Świata w klasie LMP1 w ciągu dzięsięciu sezonów od rozpoczęcia kariery w wyścigach kartingowych. Jeżeli jesteś przyzwyczajony do tradycyjnej progresji kariery znanej z innych gier wyścigowych, ten cel powinien Ci odpowiadać. 

-        „Obrońca tytułu” to osiągnięcie, które można uzyskać za zdobycie trzy razy z rzędu tytułu mistrzowskiego w tej samej kategorii wyścigów. Jeżeli jesteś przyzwyczajony do gier wyścigowych rozgrywających się w jednej serii wyścigów, to osiągnięcie jest właśnie dla ciebie. 

-        „Potrójna korona” to cel dla tych wszystkich, którzy nie mogą się zdecydować, która z odmian sportów motorowych jest im najbliższa. Aby osiągnąć ten cel, należy zdobyć tytuł mistrzowski w trzech różnych odmianach sportów motorowych. 

Wszystkie trzy cele historyczne mogą być realizowane w dowolnej kolejności i równocześnie. Gracze mogą również w ogóle z nich zrezygnować. Osiągając wszystkie trzy cele z pewnością trafisz do Panteonu Sław! 

Wybierz Punkt startowy, biorąc pod uwagę cel historyczny, który zamierzasz osiągnąć jako pierwszy, a następnie podpisz kontrakt z jednym z zespołów wyścigowych. 

PANEL KARIERY 

Panel kariery umożliwia przeglądanie aktualnych wiadomości ze świata sportów motorowych i obserwowanie opinii fanów na temat postępów Twojej kariery (FanChat). 

Skrzynka odbiorcza pozwala na odbieranie wiadomości od zespołu oraz inżyniera wyścigowego, a także zapytań od zainteresowanych wysłanników terenowych, potencjalnych propozycji kontraktów oraz zaproszeń od firm i zespołów do uczestnictwa w ciekawych wydarzeniach. 

Zakładka Wyniki pokazuje aktualną klasyfikację kierowców i zespołów we wszystkich sportach motorowych, które do tej pory były dostępne z poziomu Kalendarza. Warto ją obserwować, gdyż pomaga znaleźć zespoły, które mogą być zainteresowane zatrudnieniem Cię w charakterze kierowcy. 

Można również ponownie obejrzeć wstęp związany z aktualnie wybranym sportem motorowym, zapoznać się z zasadami i wskazówkami rywalizacji oraz sprawdzić swoją aktualną pozycję w klasyfikacji w zakładce Przegląd. 

KALENDARZ 

W Kalendarzu możesz przeglądać nadchodzące wyścigi w sezonie lub w mistrzostwach, w których bierzesz udział. Więcej informacji dotyczących określonej daty można uzyskać poprzez zaznaczenie danego dnia w Kalendarzu i przejrzenie listy Dzisiejszych Zawodów. Z tego miejsca możesz przystąpić do rywalizacji w określonym wyścigu lub przeprowadzić jego symulację. Jeżeli nie masz zbyt wiele czasu, możesz również skrócić długość sesji, wybierając określoną wartość procentową. 

 

Weekend wyścigowy

W zależności od wybranego sportu motorowego weekend wyścigowy może składać się z treningu, kwalifikacji, rozgrzewki/okrążeń formujących i obejmować jeden lub dwa wyścigi.

BOKS 

Boks jest miejscem, w którym przygotowujesz się do walki na torze w sesji przedwyścigowej. Szereg zawartych tu elementów pozwala na podjęcie najlepszych decyzji i właściwe przygotowanie się do rywalizacji w wyścigu. 

-        Opcja Monitoruj pozwala obserwować inne auta na torze zarówno z kamery telewizyjnej, jak i z kamer pokładowych. Można również sprawdzić telemetrię obserwowanego pojazdu i uzyskać szerszy wgląd w dotychczasowe dokonania kierowcy za pomocą aktualizowanej na żywo mapy toru oraz tabeli czasów. 

-        Ustawienia samochodu pozwalają na modyfikacje ustawień pojazdu w celu dostosowania go do specyfiki określonego toru. Można zmienić wszystko, poczynając od wysokości prześwitu i przełożeń skrzyni biegów po sztywność amortyzatorów i kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy, a potem wyjechać na tor i wypróbować zastosowane modyfikacje. 

-        Strategia postoju zapewnia pełną kontrolę nad taktyką stosowaną podczas wyścigu. Ustaw poziom paliwa w oparciu o długość wyścigu i liczbę potencjalnych wizyt w boksie i określ, w jakich okolicznościach zmieniane będą opony i naprawiane uszkodzenia. 

-        W sesjach online gracze mają również dostęp do Poczekalni Online, w której mogą porozmawiać z innymi kierowcami i zaprosić ich do własnej sesji niewyścigowej. 

Sesje niewyścigowe mogą być rozgrywane w całości, przyspieszane (x240) albo pominięte. 

Po zakończeniu wyświetlana jest ostateczna klasyfikacja w sesji i można przejść do kolejnej fazy albo powrócić do Centrali wyścigów lub Panelu kariery. 

TWORZENIE WŁASNYCH WEEKENDÓW WYŚCIGOWYCH 

W Centrali wyścigów możesz tworzyć własne wyścigi w ramach Weekendów wyścigowych. Wszystkie samochody i tory w Project CARS są odblokowane już od samego początku. W tym miejscu gracze mogą stworzyć własną sesję wyścigową opartą na dowolnej kombinacji parametrów samochodu/toru/pory dnia/pogody. 

Szybki wybór toru pozwala na błyskawiczny wybór toru i samochodu, a jeżeli ktoś chce bez pośpiechu zapoznać się z dostępnymi możliwościami i dodać kolejne elementy, wystarczy wybrać opcję Przeglądaj. 

Istnieje możliwość zastosowania czterech różnych zmian pogody podczas weekendu wyścigowego, a gracz ma pełną kontrolę nad ich tempem. W podobny sposób można wybrać porę dnia i szybkość jej zmiany w trakcie wyścigu. 

Gracz ma także wpływ na datę rozegrania wyścigu. W grze można wybrać dowolną datę, a zastosowane zostaną jak najdokładniejsze warunki pogodowe, oparte na informacjach historycznych i obecnych danych internetowych. 

 

Mój garaż

Wszystkie samochody w Project CARS są odblokowane od samego początku i dostępne do jazdy natychmiast. Nie potrzeba gotówki, punktów doświadczenia ani reputacji w określonej ekipie. Wszystkie samochody można przeglądać łącznie z ich statystykami oraz informacjami. Każdy z nich można poprowadzić na torze w trybie Pojedczyno, Online lub w Strefie kierowcy.

Dla każdego pojazdu można stworzyć konfigurację tuningu, dostosowaną do charakterystyki określonego toru lub grupy torów. 

KONFIGURACJE TUNINGU 

Modyfikując i ustawiając parametry części zainstalowanych w samochodzie możesz zwiększyć osiągi, potencjał i dostosować charakterystykę pojazdu do toru, na którym odbywa się rywalizacja. Podstawowe obszary modyfikacji to elementy związane z długością toru/wyścigu i charakterystyką zakrętów. Chodzi o odpowiednie zrównoważenie prędkości maksymalnej i przyspieszenia podczas wychodzenia z zakrętów, podsterowności i nadsterowności pojazdu w różnych okolicznościach, stabilności podczas przyspieszania i hamowania oraz balansu pomiędzy przodem i tyłem pojazdu. Uwagi dotyczące każdego podlegającego modyfikacji parametru oraz porady inżyniera wyścigowego umożliwiające rozwiązywanie problemów znajdują się bezpośrednio w grze. 

 

Mój profil

Profil strefy kierowcy przedstawia wszystkie twoje dokonania w grze Project CARS.

PROFIL STREFY KIEROWCY 

Profil strefy kierowcy pokazuje w jaki spsób przebega Twoja rozgrywka - wskazuje liczbę godzin spędzonych podczas gry oraz najczęściej odwiedzane obszary. To tutaj możesz sprawdzić, czy preferujesz szybkie dołączenie do gry online, czy może wolisz spędzić więcej czasu na modyfikacji ustawień i charakterystyki pojazdu. 

W tym miejscu można również sprawdzić swoje przywiązanie: najczęściej używane pojazdy, tory i sporty motorowe - zarówno te, w których często bierzesz udział, ale nie odnosisz w nich wielkich sukcesów, jak i te, w których dominujesz. Wśród zgromadzonych informacji jest także ulubione auto, ulubiona trasa oraz preferowany realizm. Przywiązanie do określonych elementów pokazuje, jakim jesteś kierowcą w rzeczywistym świecie. 

Kiedy grasz online, Project CARS stale monitoruje Twoją rozgrywkę i reputację. Nie liczą się wyłącznie zwycięstwa, miejsca na podium i średnia pozycja na mecie, ale również chęć ukończenia rywalizacji, respektowanie żółtych flag na torze, nałożone kary, a także dyskwalifikacje. Gra Project CARS grupuje w rozgrywkach kierowców o podobnym poziomie profesjonalizmu i zachowań, dlatego najzagorzalsi gracze na pewno będą zwracać uwagę na powyższe statystyki. 

KARIERA 

Zakładka Kariera pokazuje postępy w aktualnie wczytanej karierze. 

W tym miejscu możesz sprawdzić swoje postępy w realizacji celów historycznych, a także wszelkie dokonania mające wpływ na Twój status w Panteonie Sław. 

Za zdobycie tytułu mistrzowskiego lub wygranie serii gracze zdobywają Odznaki. W zależności od poziomu rywalizacji Odznaki są podzielone na złote, srebrne i brązowe. Wysłannicy innych zespołów szukają kierowców, którzy zdobyli wybrane Odznaki albo określoną ich liczbę, dlatego tylko od ciebie zależy, czy chcesz dążyć do zdobycia jednej złotej, czy dwóch srebrnych odznak. 

Umowy reklamowe są dowodem uznania różnych marek i firm. Gracze uzyskują je dzięki określonym osiągnięciom, związanym ze zdobywaniem złotych odznak. Gdy tylko zaczniesz wygrywać, a Twoje nazwisko stanie się sławne, do drzwi z pewnością zapuka mnóstwo osób, które będą chciały być z tobą kojarzone (!) 

Gdy zdobędziesz jeszcze większą sławę i dowiedziesz swoich umiejętności na torze, zaczniesz także otrzymywać zaproszenia do wyścigów specjalnych, organizowanych poza normalnym kalendarzem wyścigowym. Chcesz uczestniczyć w odtworzeniu historycznego wyścigu lub przetestować supersamochód dla producenta? Są to okazje, z których korzystają prawdziwi kierowcy wyścigowi i tylko od Ciebie zależy, czy uda Ci się zmieścić je w kalendarzu podczas regularnego sezonu wyścigowego ;-) 

NAGRANIA 

W tym miejscu znajdują się wszystkie zapisane powtórki i zrobione zdjęcia - zarówno te wykonane na torze, jak i w garażu. Możesz również zechcieć streamować wydarzenie na kanale Twitch albo udostępnić swój najważniejszy moment kariery za pomocą SHARE. Na naszych kontach w serwisach YouTube i Flickr można znaleźć najlepsze momenty udostępnione przez społeczność Strefy kierowcy! 

 

Strefa kierowcy

WYDARZENIA SPOŁECZNOŚCI

Są to regularnie organizowane wyścigi, będące okazją do rywalizacji w określonych warunkach, awansu w rankingach i zyskania sławy, a w niektórych przypadkach nawet do zdobycia nagród rzeczowych! 

PRÓBA CZASOWA 

Podczas Próby czasowej gracze rywalizują na odległość w walce o ustanowienie najlepszego czasu okrążenia. Jeżeli starasz się poprawić elementy techniki jazdy albo koniecznie chcesz sprawdzić, w jaki sposób jeden z graczy osiągnął swój czas, wystarczy skorzystać z funkcji wyboru ducha w Strefie kierowcy (tylko jeden duch) i spróbować w ten sposób zyskać ułamki sekund i pokonać rywali w ich własnej grze ;-) 

Online

Oprócz możliwości wyszukania określonej kombinacji toru i pojazdu, czy dołączenia do kolejnego dostępnego wydarzenia, można również stworzyć własne wydarzenie, dostosowane do określonych preferencji.

W wyścigach publicznych mogą brać udział wszyscy gracze. Obowiązuje automatyczny zegar odliczania i „głosowanie za rozpczęciem”, dzięki której gracze mogą szybko rozpocząć grę i nie są uzależnieni od decyzji pojedynczego kierowcy. Mogą je znaleźć wszyscy gracze z całego świata. 

Z kolei wyścigi prywatne są przeznaczone dla Ciebie i Twoich znajomych lub dla grupy, której jesteś członkiem. Chociaż nie ma tutaj zegara w poczekalni, gracze w inny sposób zgłaszają hostowi swoją gotowość do rywalizacji. Do wyścigów prywatnych można dołączyć tylko poprzez zaakceptowanie zaproszenia od znajomego. 

Niezależnie od rodzaju wyścigu online, możesz wysłać zaproszenie do innych graczy albo wypełnić wolne miejsca kierowcami SI. 

Nie podoba ci się tor wybrany przez hosta? Możesz głosować, aby zmusić go do zmiany! 

Unikalną funkcją w Project CARS jest możliwość tworzenia nie tylko wyścigów, ale również pełnych weekendów wyścigowych. Dostępne są dowolne kombinacje treningu, kwalifikacji, startu lotnego oraz okrążeń podczas rozgrzewki. Twój znajomy spóźnia się na grę? Ustal czas sesji przedwyścigowych, rozpocznij jazdę i czekaj na dołączenie pozostałych kierowców w jej trakcie! 

Oczywiście nie trzeba dodawać, że możliwa jest każda kombinacja samochodu, toru, pory dnia i pogody, a także ustawienie określonych widoków kamery i opcji biegów oraz wprowadzenie ograniczeń na wspomaganie jazdy. Już nie możemy doczekać się, jak ciekawe gry uda się Wam stworzyć. 

 

Personalizacja gracza

Chociaż gra Project CARS jest niezwykle zaawansowana technicznie i stanowi autentyczną symulację prawdziwych wyścigów, dostępne są również opcje modyfikacji i personalizacji, dzięki którym można dopasować rozgrywkę do własnych preferencji i poziomu komfortu.

Personalizacja gracza pozwala dostosować wszystkie aspekty modelu prowadzenia pojazdu, wspomaganie jazdy, uszkodzenia, zużycie paliwa, przepisy i poziom umiejętności przeciwników do własnych upodobań. Wszystkie powyższe elementy można indywidualnie zmienić w dowolnym momencie. 

Rozgrywka i realizm

W tym miejscu można określić realizm gry i ustawić parametry rozgrywki, takie jak elementy wspomagania podczas jazdy, poziom surowości w stosowaniu przepisów, zużycie paliwa i opon, a także wszystkie elementy wspomagające pojawiające się na ekranie, takie jak prawidłowa linia wyścigowa oraz wskaźniki zakrętów, które mają być widoczne podczas jazdy. 

Sterowanie

Gra Project CARS obsługuje szeroki wachlarz kontrolerów i kierownic. W tym miejscu można je skonfigurować, skalibrować i zmienić schemat przycisków. 

Wygląd

Tutaj można dokonać personalizacji estetyki wizualnej gry, przykładowo włączyć krople deszczu na kamerze, efekt flary słonecznej lub efekt gorącego powietrza. 

Kamera

Gra Project CARS wykorzystuje szereg technik wizualnych, zapewniających wiarygodne uczucie dużej prędkości.

Tutaj można dostosować pole widzenia (w oparciu o odległość oczu od ekranu monitora), tempo jego zmiany podczas szybkiej jazdy oraz sposób poruszania się kamery w określonych sytuacjach, w tym również podczas korzystania z kamery zainstalowanej na kasku. 

Dźwięk

Opcja umożliwia dostosowanie poszczególnych obszarów udźwiękowienia gry.